Sponsor Reklamlar

Deri görünümlü seramikler

vit0202 Deri görünümlü seramiklerFarklı tasarımlar geliştiren seramik firmaları, kullandıkları özel malzemelerle evlerin görünümünü değiştiriyor.

Odalar için kumaş ve deri görünümlü, salonlar için ahşap görünümlü, banyolar için ise duvar kağıdı görünümlü tasarımlar geliştiren seramik firmaları pazarı yüzde 7 büyüterek 120 milyon dolar hacme ulaştırdı. Yılda 380 milyon metrekare üretimin gerçekleştirildiği sektörde ürünlerin renkleri topraktan, canlı renklere kaydı.

Gayrimenkul sektöründe yaşanan canlılıkla birlikte, konutlarda farklı tasarımlara gidilmesi seramik sektörüne de yaradı. Projelerde seramiklerin banyoların dışında odalara hatta salonlara taşınması sektörün yüzde 7 büyüyerek 120 milyon dolar hacme ulaşmasını sağladı. Yılda 380 milyon metrekare üretimin yapıldığı seramik sektöründe karoların ebatlarında ve renklerinde değişikliğe giden firmalar, kullandıkları desenler ve canlı renklerle gençlerin ilgisini yakalayarak satışları artırmayı hedefliyor.

Seramik sektöründe yaşanan bu gelişmeler sayesinde banyolarda en çok tercih edilen mavi karolar yerini, krem ve bejin yanısıra sıcak renklere bırakırıyor. Duvar kağıtları ve boyalar ise odalardaki yerini seramik ürünlerle değiştirirken odalar kumaş ve deri görünümlü, salon zeminleri özel ahşap görünümlü seramiklerle döşenebiliyor. Banyolarda ise duvar kağıdı görünümlü karolar büyük ilgi görüyor.

Orta boyut kalkıyor
Banyolarda yıllardır kullanılan 25×25, 30×30 olarak bilinen kare karolar son dönemde yaşam tarzları, kentleşme, kültürel değişim ve ekonominin gelişmesine paralel olarak yeni tasarımların gerçekleştirilmesiyle yerlerini dikdörtgen karolara bırakıyor.

Orta boyutun artık ilgi görmediğini söyleyen seramik firmaları, ilginin büyük ebatlar ile lokal kullanılan küçük ebatlara kaydığını, tüketicilerin orta boy seramik istemediklerini belirtiyor. Küçük karolarda boyutlar 2.5×2.5’e kadar inerken 60×120 boyutlarına kadar değişen çeşitli ebatlarda karolar bulunabiliyor. 25×75, 30×45, 20×40, 7×20 gibi dikdörtgen karolar en çok tercih edilen ürünler olurken, 24×33, 10×20, 30×42 gibi çeşitlerde ilgi görüyor.

Doğanın renkleri
Banyolarda en çok tercih edilen renk olan mavi, son tasarımlarda naturel renklerin ön plana çıkmasıyla yerini doğanın sunduğu renklere bıraktı. Daha çok bej, kahve gibi toprak renkleri büyük ilgi görürken, turuncu, pembe, sarı, kırmızı, lila, turkuaz, fıstık yeşili gibi pop-up renkler ise daha çok genç banyolarında tercih ediliyor.

İlginin en az olduğu renkler ise mavi ve yeşilin koyu tonları oluyor. Koridor, balkon, giriş gibi mekanlarda ise doğal taş renkleri ağırlıklı olarak ilgi görürüyor. Renk talebinin yaş ile sınırlamayacağını belirten seramik firmaları, canlı renklerin soft tonlarının 40 yaş üzeri tüketiciler tarafından ilgi gördüğünü belirtiyor.

Seramik desenlerinde ise son yıllarda en çok tekstil dokulu ürünler ağırlıklı olarak tercih ediliyor. Ahşap dokulu ürünlerin de talep gördüğü seramik sektöründe, tüketiciler günlük kullanımda karşılaştıkları ve alıştıkları dokuların evlerinde de bulunmasını istiyor.

Renkli seramiklere gösterilen ilginin, toprak renkli ürünlerin satışlardaki yüzdesini düşürmeyeceğini de belirten firmalar, renkli banyoların henüz Avrupa’daki kadar ilgi görmediğini de belirtiyor. Seramiklerde fiyatlar ise ebat, renk, karonun hammaddesi ve seramik yüzeyinde uygulanan aplikasyonlara göre değişiyor.

0 Yorum : 03.21.10